Ogled primerov dobrih praks razvoja podeželja na območju LAS Dolenjska in Bela krajina.
Od ideje do njene realizacije. Tako se je začelo tudi letošnje potovanje na jugovzhod Slovenije. Po predstavitvi uspešnega Leader projekta »Gremo v zidanice«, ki se odvija na območju sosednje LAS Obsotelje in Kozjansko in po predavanju gospoda Matjaža Pavlina, idejnega vodje butičnega turističnega produkta turizem v zidanicah, se je porodila radovednost, kako to poteka v praksi in že so se začela usklajevanja za organizacijo ekskurzije.
Lepo število članov LAS »Od Pohorja do Bohorja« se je v torek, 4. junija 2013, v zgodnjih jutranjih urah odpravilo proti »kokoškini bedri«, v vinorodno in gričevnato Dolenjsko in preko Gorjancev, tja daleč v Belo krajino, kjer so, nekoč, v Valvasorjevih časih, Kranjci nosili bela oblačila.
Kaj smo doživeli in videli pove pester program, kaj odnesli v svojih srcih in mislih, bodo povedali prihodnji projekti, sodelovanje in povezovanja.
Prvi postanek je bil v Šentrupertu z ogledom muzeja na prostem Kozolci. Kozolci so slovenska arhitekturna posebnost, ki pa žal zadnja desetletja zelo propadajo. Zato so se v Šentrupertu odločili, da bodo postavili muzej kozolcev. Tam trenutno stoji 19 kozolcev različnih starosti in tipov. Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega skada za regionalni razvoj. V okviru parka poteka ureditev dveh točk, in sicer »Info točke« in »Centra za ohranjanje kulturne dediščine«. Ureditev obeh točk je financirana iz sredstev Leader.
Naša naslednja postaja je bil naravni park Zagraški log, ki se razteza na površini cca 7 ha in je last vaške skupnosti. Pred leti so tu uredili in očistili park, nato so postavili nekaj zanimivih objektov stavbne dediščine, sedaj pa s sredstvi Programa za ravzoj podeželja, 3. os, obnavljajo tudi nastanitvene kapacitete. Po kosilu v Kaplarjevem mlinu in predstavitvi najuspešnejših LAS projektov na Dolenjskem in v Beli krajini, smo se odpeljali v vinorodno Grčevje, kjer smo se srečali s projektom Turizem v zidanicah.
Skozi zgodbo turizma v zidanicah nas je popeljal gospod Matjaž Pavlin. Začeli smo z ogledom kompleksa treh starih zidanic, ki se obnavljajo. Ena, najstarejša, se že dve leti uspešno trži, druga je bila ravnokar obnovljena, tretja pa še čaka. V vznožju Grčevja, na Pahi, na Matjaževi domačiji smo si ogledali 150 let staro prenovljeno domačijo in multivizijo »Zgodba o cvičku« ter spoznavali, kako se v turizmu pripravljajo zgodbe, saj je domačija, tako kot zidanice, prejela srebrnega Sejalca za drugi najbolj inovativni turistični produkt v Sloveniji. Na domačiji smo imeli prezentacijo projekta Turizem v zidanicah. Obiskovalca se dotakne sprejem in odnos do gosta, ki mogoče seže celo dlje od povedanega.
Pozno popoldne smo se odpravili še v Belo krajino. Na poti smo imeli krajši postanek v Občicah, kjer je Društvo Kočevarjev staroselcev zasadilo stare sadne sorte za zbiranje genskega materiala in uredilo muzej starega orodja, vse to s pomočjo sredstev Leader. V neposredni bližini te lokacije živi tudi naša duhovita turistična vodnica, gospa Darja, ki nam je povedala, da je tukaj, kjer se začenja Kočevski rog, zares domovanje medvedov – eden jo je nekoč celo presenetil ob jutranji kavici.
Dan smo zaključili v Šokčevem dvoru v vasi Žuniči, tik ob hrvaški meji, kjer se s pomočjo Leader sredstev že leta zelo uspešno razvijajo. Obnovili so staro Uskoško hišo, ko sedaj služi kot info točka za Krajinski park Kolpa, ki je bil proglašen za Evropsko destinacijo odličnosti. V dvoru se odvijajo tudi številne delavnice in izobraževanja.
Bela krajina, destinacija, za katero je v tem natrpanem dnevu ostalo premalo časa in ravno dovolj za ponovno odkrivanje belokranjskih steljnikov, Metliške črnine, Kolpe in lanenih oblačil, pa Zelenega Jurija in belokranjskih pisanic.