V okviru izvajanja mednarodnega programa Gruntvig 50+ se odvija evropski projekt z naslovom »Capacities over 50s as rural development tool«. Pri projektu gre za izobraževanje odraslih (učna partnerstva kot potovanja-mobilnosti v države partnerice). V državah partnericah organizirani seminarji na določeno temo. Celoten projekt vsebuje 6 seminarjev, ki so in še bodo potekali v različnih državah. Parterji pri projektu so Hrvati, Italijani, Čehi, Slovaki, Nemci, Finci, Irci, Švedi in Slovenci. Slovenski partner pri projektu je Društvo za razvoj slovenskega podeželja, katerega članica je tudi Lokalna akcijska skupina »Od Pohorja do Bohorja«.
Kot članica razvojnega odbora naše LAS sem se udeležila 4. seminarja na temo lokalne ekonomije – lokalna samooskrba in dopolnilne dejavnosti, ki je v času od 14. do 16. junija 2011 potekal na Švedskem.
V okviru aktivne delavnice seminarja smo poiskali odgovor na vprašanje: Katere so v sedanjem času najpomembnejše oblike, s katerimi lahko podeželsko prebivalstvo vpliva na odločitve o življenju in razvoju podeželja, primerne predvsem za delovanje skupin prebivalstva nad 50 let?
Poiskali smo najprimernejše oblike vpliva podeželskih skupin prebivalstva po petdesetem na življenje in razvoj v sedanjem času. Te so:
- nenehno širjenje informacij z različnimi pristopi in s čim več orodji med zainteresirane skupine, posameznike in širšo javnost,
- nenehno vodenje in motiviranje ljudi za aktivnosti lokalnega pomena,
- partnerstvo in sodelovanje na več nivojih delovanja,
- informiranje in sodelovanje z mediji,
- inovativni pristopi k razvojnim aktivnostim na podeželju,
- lobiranje in politični vpliv.
Pri obdelavi različnih tem seminarja smo ugotovili, da so aktivnosti in oblike organiziranja lokalnega prebivalstva za ohranitev in pospeševanje razvoja podeželja v različnih lokalnih okoljih različna, da pa je povsod pomembno, da interes začuti lokalno prebivalstvo samo in v uresničitev različnih razvojnih projektov vloži veliko lastne energije in časa. Prav tako pa je zelo pomembno, da o svojih aktivnostih sproti, odkrito in čim bolj dostopno obvešča čim širšo populacijo različnih slojev prebivalstva in družbenih struktur.
Zapisala: Romana Holobar,
članica Razvojnega odbora LAS »Od Pohorja do Bohorja«