Besedilo: LAS Od Pohorja do Bohorja je na svojem območju znotraj programskega obdobja 2014-2020 uspelo doseči pripravljenost lokalnega okolja po skupnem sodelovanju in izvedbi skupnih razvojnih aktivnosti.
V nadaljevanju na kratko predstavljamo projekte, ki so bili izbrani v prvem javnem razpisu leta 2020 znotraj Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
1. Nova učna okolja v mestu in na podeželju
Namen projekta je bila vzpostavitev in razvoj dodatne infrastrukture za izvajanje dejavnosti na področju predšolske vzgoje in izobraževanja ter prostočasnih in drugih aktivnosti za otroke, mlade, družine in starejše. Predmet projekta je bila vpeljava inovativnega pristopa za doseganje večje vključitve ranljivih skupin na področju samooskrbe, varovanja okolja in ohranjanja narave na območju LAS.
2. »Zdrava kuhinja na kolesih – Domače je najboljše!«
Skozi vzpostavljeno partnerstvo v okviru projekta se je oblikoval poslovni model, kjer je ponudba kvalitetne lokalne prehrane in pijače za ranljive skupine ter ostale prebivalce na območju LAS dostavljena v njihovo neposredno bližino. Premično gostinsko vozilo »Zdrava kuhinja na kolesih« je osrednjega pomena za projekt, saj predstavlja svojevrstno atrakcijo in zanimivost, ki pritegne pozornost in zanimanje.
3. Eko-umetniški festival Vile Eksena
Projekt Eko-umetniški festival Vila Eksena je nadgradnja projekta »Bodimo EkoKul - čista narava je naša pravica in odgovornost«. S festivalom je ranljivim skupinam (otroci, mladi, starejši in invalidi) ponujeno okolje, aktivnosti in sredstva za preživljanje kvalitetnega prostega časa, medgeneracijsko druženje, ustvarjanje in zabavo, pri čemer je bila rdeča nit vseh aktivnosti osveščanje o pomenu okolja in spodbujanje varovanja narave.
4. Inovativno preurejena avtobusna postajališča kot stičišča v občini Slovenske Konjice
Projekt je zajemal ustrezne preureditve avtobusnih postajališč z urbano opremo, ureditvijo površin za plakatiranje in obveščanje, kot okolju prijazne preureditve z lesenimi materiali. S projektom se je spodbujalo uporabo javnega potniškega prevoza med postajališči, in posledično, z aktivnostmi usmerjenimi v krepitev osveščenosti in informiranosti, pozitivno vplivati tudi na okolje z zmanjševanjem izpustov toplogrednih plinov v ozračje, z ukrepi preprečevanja ter zagotavljanjem pogojev za družbeno odgovoren življenjski stil, varčevanje z viri, ločeno zbiranje odpadkov in zagotavljanja ustrezne infrastrukture, osnovnih storitev za bivanje in delo.
5. Več-funkcijski medgeneracijski prostor z zelenimi parkirišči v občini Vitanje
Namen projekta je bil celostna in enotna ureditev zaokroženega območja središča Vitanje, ki je prispevalo k boljši dostopnosti osnovnih storitev, celoviti sistemski ureditvi mirujočega prometa v centru Vitanja za vse starostne skupine in k izboljšanju kvalitete bivanja. V sklopu projekta so se uredile športno-rekreativne zelene površine ob Centru Noordung, razvoj trajnostnega turizma, nove pridobljene vsebine Vitanja pa so se vključile v skupno turistično Destinacijo Rogla-Pohorje.
6. Ranljivim skupinam naproti s športno-igralnimi površinami v občini Zreče
Projekt je zajemal širok nabor aktivnosti, s ciljem omogočiti razvoj in izvedbo prostočasnih aktivnosti za ranljive skupine, jih spodbuditi k aktivnejšemu sodelovanju ter večji socialni aktivaciji. Športno društvo Stranice je zagotovilo ustrezne pogoje za njihovo vključevanje na dveh lokacijah z obnovo malo-nogometnega igrišča, ureditvijo sprehajalne poti s klopmi ob igrišču na Stranicah, ter ureditvijo otroškega igrišča z okolju prijaznimi elementi v Zrečah.
7. Dnevni center Vile Eksena
Projekt Vile Eksena, ki je nadgradnja projekta Dežela Vile Eksena, je nastal iz potrebe po vzpostavitvi skupnega prostora, ki skozi celotno leto nudi primeren skupni prostor za razne aktivnosti za ranljive skupine.
8. Korak nazaj, da gremo naprej
Namen projekta je bilo ustvarjanje in zagotavljanje priložnosti za vključevanje v družbo, dvema ranljivima ciljnima skupinama, mladim in starejšim. Oblikoval se je pester program in nabor aktivnosti, ki so omogočile socialno vključenost in aktivno sodelovanje otrok in mladih v družbi, socialno vključenost in povezovanje starejših ter zdrav in aktiven življenjski slog, medgeneracijsko povezovanje in druženje, možnost podjetništva, ter bolj skrbno in vestno okoljsko ravnanje obeh vključenih ranljivih ciljnih skupin, v okolju, v katerem živijo.
9. Planinski dom Resevna
Dom na Resevni stoji na južni strani Resevne (650m), tik pod vrhom hriba, na severnem obrobju Kozjanskega, blizu večjega kraja Šentjur. Namen projekta je bila obnova objekta, zasnovana glede na naravne in ustvarjene danosti lokacije. Objekt je integriran v okolje v smislu minimalne degradacije okolice glede na konfiguracijo parcele, tipografijo lokalne arhitekture in želje po bivanjski kvaliteti. Prenovilo se je predvsem nočitvene kapacitete doma in omogočilo dodatna ležišča za vse obiskovalce, pohodnike, kolesarje, turiste in druge, ki lahko prelepo lokacijo doma koristijo kot izhodiščno točko za aktivno preživljanje prostega časa. Prav tako pa so bili s tem vzpostavljeni infrastrukturni pogoji, ko bo možno v dom sprejemati tudi skupine otrok in mladine, ter tako organizirati različne naravoslovne tabore.
10. Prepoznavanje priložnosti na varovanih območjih narave – Jezero priložnosti v občini Zreče
Raznolika naravna dediščina je kapital območja, ki ga je treba ohraniti, ustrezno upravljati in izkoriščati za skladen trajnostni zeleni razvoj. Zaradi vse večjih pritiskov (onesnaženost voda, regulacije, rekreacijski pritisk) na naravne, med drugim tudi vodne vire, se izkazuje potreba po celostnem in trajnostnem upravljanju z naravnimi območji. Celostno upravljanje namreč omogoča usklajen razvoj s sodobnimi zahtevami turistov, obiskovalcev, ki dnevno prihajajo na to območje.
Glavni namen projekta je bila predstavitev pomena in vrednosti naravnih in varovanih območij in sistemov za ohranjanje biotske raznovrstnosti, okrepiti znanje in osveščenost o pomenu zdravega okolja, ohranjanja narave in njenih danosti, zaščite in ohranitve naravnih vrst ter varovanja okolja z namenom razvoja njihovih potencialov in spodbujanja okolju prijaznega gospodarstva.
11. Ranljive skupine z dvigalom do mesta povezovanja v občini Slovenske Konjice
Splošna knjižnica Slovenske Konjice se nahaja v prvem nadstropju Doma kulture Slovenske Konjice. Z odpravo arhitekturnih ovir, ureditvijo dostopa v knjižnico, izgradnjo dvigala za invalide in starejše, prenovo podstrešja v večnamenski prostor ter uvedbo novih programskih vsebin, namenjenih ranljivim skupinam, je bila omogočena njihova osnovna vključenost v družbeno okolje, socialna aktivacija, informiranost in izobraževanje.
12. Vzpostavitev kratke dobavne verige ekoloških produktov na območju LAS od Pohorja do Bohorja
Narašča zanimanje za ekološko kmetijstvo, vendar je sodelovanje med velikimi in malimi ponudniki še precej nerazvito, in je potrebno povezovanje še naprej spodbujati in krepiti. Nosilka projekta izvaja dopolnilno dejavnost na kmetiji, ki se med drugim ukvarja tudi s pridelavo ekološkega sadja in zelenjave, in se je pred leti uspešno povezala z nekaj odjemalci njenih produktom na področju območja LAS. Zaradi povečanega povpraševanja in z namenom povečanja dodane vrednosti na kmetiji, se je pojavila potreba po nakupu kombiniranega vozila, ki bo omogočal širjenje dejavnosti.
13. Potujoča popravljalnica na območju občine Dobrna
Predmet projekta je bila vzpostavitev mobilne popravljalnice in izvajanje praktičnih aktivnosti, pri čemer so izboljšali pogoje za večjo vključenost prepoznanih ranljivih skupin, zlasti mladih in žensk, ter s tem prispevali k izboljšanju položaja teh dveh skupin, saj jim je bilo omogočeno aktivno sodelovanje v aktivnostih in s tem večja vključenost v družbo. Mlade so usmerjali v podjetniško razmišljanje, ki ga družba potrebuje v prid večje samooskrbe tudi na področju lokalne izdelave in popravila izdelkov in odločitvi za obrtni poklic, ki je na območju LAS vedno bolj iskan. Ženske, ki imajo na območju LAS premalo podjetniških priložnosti ali sploh poznavanja le teh, poleg tega jih pesti velika brezposelnost, so vključili na aktiven način, da bodo pridobile znanja in veščine in tako postale bolj opolnomočene za zaposlitev in bolj kakovostno življenje tako na področju trajnostnega turizma, kot zelenih delovnih mest.
14. Ureditev kletne etaže v objektu št. 26 in 27 v Zgornjem trgu v Šentjurju
S projektom so bili vzpostavljeni pogoji za oblikovanje dodatne turistične ponudbe, ki bo omogočala inovativen pristop k interpretaciji kulturne in naravne dediščine območja. Z vzpostavitvijo inovativnega prostora, poimenovanega »Zgodbarna«, in oblikovanja novih turističnih produktov, je bil vzpostavljen prostor prilagojen različnim ciljnim skupinam. S projektom in ureditvijo prostora se je tudi zaokrožila podoba ožjega območja ob Ipavčevi hiši in se omogočilo izvedbo različnih kulturnih prireditev ter izvajali dogajanje na tem območju tudi izven organiziranih prireditev v Ipavčevem vrtu. S tem so popestrili samo dogajanje v Zgornjem trgu v Šentjurju in bogatili tudi življenje okoliških prebivalcev.
15. Razvoj turistične infrastrukture na Zreškem Pohorju
Namen projekta je bila zagotovitev ustrezne lokalne turistične in prostočasne infrastrukture. Uredilo se je postajališče za avtodome in Turistični infomat na Skomarju. Ureditev z bližnjim igriščem funkcionira kot skupen medgeneracijski prostor za vse starostne skupine, s ciljem spodbujanja trajnostnega turizma.
16. Žički zeleni turizem
Z novim pristopom so bili v okviru projekta spodbujeni strateški cilji vasi in aktivnosti, ki bodo dolgotrajno vplivale na razvoj vasi Žiče. V projektu je bila izdelana izkustvena Žička pot, ki je tudi virtualno predstavljena, obnovljen je bil dom Kulture v Žičah, v znamenju 20 letnice omembe Žičkega endemita je bil izveden tufi Vaški hackathon. Dom kulture je center dogajanja, prostor, brez katerega vas Žiče ne more delovati, saj združuje vsa društva, in je prostor, kjer se združujejo domačini. Žičko pot so pod imenom Skriti zakladi Žič raziskali in zasnovali Otroci Osnovne šole Loče, kjer lahko bodisi lokalni sprehajalec, bodisi gost raziskoval kotičke narave, bogato dediščino (kartuzijanske vrednote- raziskovanje, inovativnost, dotik z naravo), in našel svoj kreativni navdih. Tako lahko otroci, domačini in gostje spoznavajo vasico skozi kreativen sprehajalni park.
17. Ukrepi za varstvo okolja in ohranjanja narave zelene Dobrne
Na območju Dobrne, na relaciji od centra Dobrne, mimo Term Dobrna, čez območje zdraviliškega parka do zdraviliškega doma, poteka pod starim drevoredom javna razsvetljava starejše izvedbe, ki ni ustrezala določilom Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. To je razlog, da je bilo potrebno, predvsem zaradi varstva okolja in ohranjanja narave, javno razsvetljavo prenoviti. Na območju prenove javne razsvetljave se nahaja naravna vrednota zdraviliški park, z drevesno naravno vrednoto beli topol. 200 letni park je potrebno skrbno in redno vzdrževati in z njim upravljati. Da bo park še naprej tako mogočen so posadili nove drevesne sadike, in mu tako podaljšati življenjsko dobo.
18. Od dopolnilne dejavnosti na kmetiji Buser do zelene tehnologije varstva ekosistemov v občini Šentjur
Namen projekta je bilo povečanje storilnosti, ter širitev dopolnilne dejavnosti na samooskrbni ekološki kmetiji Buser, tako po drugih panogah, kot po obsegu, in s tem razvojna vzpostavitev novega delovnega mesta. Vzpostavili so se pogoji za trajnostno gospodarjenje na kmetiji, izboljšanje ekonomske uspešnosti, ter zagotavljanje lažjega prestrukturiranja in posodabljanja majhne ekološke kmetije. Hkrati pa se je s projektom ohranilo zaščitena območja in območja z omejenimi dejavniki, ter v izvedbo aktivnosti v operacijo vključevalo ranljive skupine. Predmet projekta je bil nakup specialne sodobne strojne opreme, ki omogoča varno in učinkovito delo na vseh terenih območja LAS.