Uspešni Leader projekti LAS »Od Pohorja do Bohorja« na malih zaslonih

LAS »Od Pohorja do Bohorja« bo predtsavljena na nacionalni televiziji. V ponedeljek, 28. 10. 2013, smo snemali gradivo za eno zadnjih oddaj, ki bo predvidoma na sporedu zadnji teden novembra 2013 (v torek, 26. 11. 2013, ob 20.30, na TV Slovenija 2).

S torkom, 1. oktobra, se je ob 20.30 na TV Slovenija 2 pričela serija televizijskih oddaj z naslovom »Na deželi« in podnaslovom »LEADER – skupaj razvijamo podeželje«.

Namen oddaj je prikazati dosežke in rezultate projektov LEADER, ki so posebnost v slovenskem prostoru, saj se izvajajo preko lokalnih akcijskih skupin in na podlagi projektnih pobud, ki jih dajejo in nato tudi realizirajo lokalni akterji po pristopu od spodaj navzgor.

Oddaje so rezultat sodelovanja med Ministrstvom za kmetijstvo in okolje (Nacionalna mreža za podeželje), RTV Slovenijo, ART 7 VIDEO in lokalnimi akcijskimi skupinami v Sloveniji. Oddaje sofinancirata Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja in Republika Slovenija.
Več: http://www.program-podezelja.si/sl/33-novice/110-30-9-2013-serija-televizijskih-leader-oddaj-na-dezeli

Ena izmed 33 LAS v Sloveniji je tudi LAS »Od Pohorja do Bohorja«, kjer smo v ponedeljek, 28. 10. 2013, snemali gradivo za eno zadnjih oddaj, ki bo predvidoma na sporedu zadnji teden novembra 2013 (v torek, 26. 11. 2013, ob 20.30, na TV Slovenija 2). Naš prispevek vključuje dotik dediščine skozi njeno ponovno oživljanje in vpetost naravovarstvenih območij v življenje, v treh uspešnih Leader projektih.

Na Kozjanski domačiji smo snemali zgodbo projekta »Teden starih obrti in običajev v Dobju«. Namen projekta je bil evidentirati še ohranjena stara znanja, obrti, opravila in običaje z namenom njihove ohranitve ter predstavitve širši javnosti. V okviru projekta so bile organizirane delavnice, ki so postale tradicionalne – Teden starih običajev v Dobju – in prispevajo k večji prepoznavnosti območja občine Dobje, vzpodbujajo pa tudi tesnejše medsebojno sodelovanje lokalnega okolja. Z njim se ohranja specifična identiteta območja in tradicija z inovativnimi produkti v trajnostni razvoj.

Na Buserjevi domačiji se je posnela vzporedna zgodba projekta »Spoštovanje dediščine-krogotok tradicije, znanja in sodobnosti«, ki pripoveduje o lončarski tradiciji družine in nadgradnji le te s podjetniško potjo s področja lončarstva.

V okviru projekta so postavili lesen skedenj, v katerem je urejen stalni razstavni prostor o lončarstvu. Izvedene so bile lončarske in različne tematske delavnice (ekološko kmetovanje ipd.). V sodelovanju z otroci je bil oblikovan glinen spominek kraja Ponikve. Aktivnosti projekta so prispevale k razvoju delovnega mesta in dopolnilne dejavnosti na ekološki kmetiji Buser.

S projektom »Učne poti po Ponikvi« smo zaokrožili snemalni dan in zaključili z mislimi ddr.  Ane Vovk Korže o pomenu naravovarstvenih območij (Natura 2000) kot učnih okoljih v povezavi z možnostmi sofinanciranja, ki jih nudi Leader program.

Na območju Krajevne skupnosti Ponikva sta urejeni kraško vodna učna pot Stanka Buserja in geografsko zgodovinska učna pot. Vzpostavljeni poti sta označeni s poučnimi informativnimi tablami, kar na eni strani prispeva k ohranjanju obstoječe naravne in kulturne dediščine ter omogoča izobraževanje o značilnostih lokalnega okolja. Izdelala se je večjezična zgibanka, ki z natančnim opisom posameznih točk vodi posameznika po obeh poteh.

SHIFT + A